A szakvizsgázott vizuális kultúra szaktanácsadók a pedagógusok munkáját pedagógiai-szakmai szolgáltatások ellátásával segítik. A szakmódszertani fejlesztéseket a szaktanácsadók a helyszínen, a pedagógusok adott iskolájában vagy online módon személyre szabottan végzik. A szakmai támogatások alkalmával pedagógiai módszerek, taneszközök megismertetésével gazdagítják a szakterületen dolgozó kollégák tudását. A kollégák számára fejlesztési és továbbképzési lehetőségeket ajánlanak.
A szaktanácsadói tevékenységnek több szakterülete van (óvodai, tantárgygondozó – művészetek, alapfokú művészetoktatási, intézményfejlesztési, kiemelt figyelmet igénylő gyermek, tanulók fejlődését támogató szaktanácsadás, konfliktuskezelési szaktanácsadás, pedagógiai mérés-értékelési, digitális pedagógiai, gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai).
A vizuális kultúra szaktanácsadók a tantárgygondozó látogatások során órát látogatnak, majd ezt követően elemző, fejlesztő megbeszélést tartanak a kollégával. Ezen kívül műhelyfoglalkozások is kérhetők, ahol egy-egy vizuális kultúra téma (művészettörténet, népművészet, fenntarthatóság, gamificatio, tér, forma, szín….) vagy technika ismertetésére kerül sor.
Népszerűek az előadás meghallgatások is, amelyeket a vizuális kultúra szaktanácsadók a Tavaszi vagy az Őszi Pedagógiai Napok alkalmával tartanak. A Pedagógiai Oktatási Központok Ajánlati listákat küldenek ki az iskolákhoz, amelyeket iskolai vagy egyéni szinten is kérhetnek az intézményvezetők a pedagógusaik számára. Bekapcsolódhatnak a pedagógusok a Szakmai módszertani napok előadásaiba is, amelyet a szaktanácsadói munkaközösségek, többek között a Művészeti munkaközösség is tart.
A rajzpályázatok, rajzversenyek, táborok szervezésével, népszerűsítésével is foglalkoznak a szaktanácsadók.
Vizuális kultúra szaktanácsadás kérhető a tantárgygondozói területen kívül például Gyakornoki, Pedagógus I., Pedagógus II. Mesterpedagógus, Mesterpedagógus megújító portfóliók készítéséhez, és a védésre való felkészüléshez is. A szaktanácsadók rendszeresen részt vesznek előadásokon, konferenciákon, továbbképzéseken fejlesztik tudásukat, hogy minél szélesebb körben tudjanak a pedagógusok rendelkezésére állni pedagógiai és szakmai kérdésekben.
A szaktanácsadásra az Oktatási Hivatal központi igényfelmérőjében leadott kérések alapján kerül sor. A kérést követően a POK felkéri a szaktanácsadót a feladat ellátására, majd a szaktanácsadó felveszi az iskolával és/vagy a pedagógussal a kapcsolatot az időpont és a téma pontosítása tekintetében.
A Pedagógiai Oktatási Központok elérhetőségei: link
A fejlécben található grafika Szűcs Édua illusztrátor, karikaturista alkotása. Artportál: link Wikipedia: link