Az International Society for Education through Art (InSEA, a Művészettel Nevelés Nemzetközi Szövetsége) 1954-ben alakult, Herbert Read képzőművész és művészeti író kezdeményezésére. A társaság európai és nemzetközi, úgynevezett „világkonferenciákat” (World Conference) szervez, amelyeken az előadások mellett nagyszabású módszertani kiállításokon és műhelymunkákon ismerhetjük meg a vizuális nevelés nemzetközi irányzatait. Az InSEA konferenciákról, webináriumokról, fórumokról itt találhatók információk. A Vizuális Kultúra újság InSEA Hírmondó rovatában (itt) is olvashatók tájékoztatók nemzetközi szakmai társaságunk eseményeiről és kiadványairól.
Az InSEA céljait megfogalmazó kiáltvány, a Manifesto (link) szerint „Minden tanulónak joga van a vizuális neveléshez, amely a világgal és saját kulturális örökségével kapcsolja össze. A művészettel nevelés új horizontokat nyit és új módszereket ad a világ megismeréséhez, a gondolkodáshoz, cselekvéshez az élet minden területén. A tananyagoknak és tantervi modelleknek fejleszteniük kell minden tanuló rugalmas, magabiztos és kreatív verbális és nonverbális kommunikációs képességeit.”
2011. június 25-30 között Budapesten, az ELTE TTK-n, a MROE, az ELTE és a MOME közös szervezésében, Kárpáti Andrea elnökletével tartották a társaság 33. Világkonferenciáját. A konferencia a hazai vizuális nevelés képviselői, az egyetemi, pedagógiai kutatók, de főként a rajztanárok számára elérhető közelségébe hozta a nemzetközi szakmai információkat, bekapcsolva őket a nemzetközi tudományos közéletbe. A mintegy 600 résztvevő között 110 magyar szakember volt jelen. A konferenciáról neves angol kiadónál megjelent tanulmánykötet (link) és a MROE társ-kiadásában magyar szakkönyv is készült: Gaul Emil, Kárpáti Andrea, Pataky Gabriella & Illés Anikó szerk. (2014). A művészetoktatás terei. Tanulmányok a vizuális nevelés nemzetközi szakirodalmából. Magyar Rajzpedagógusok Országos Szövetsége és Nemzedékek Tudása Könyvkiadó, Budapest. John Steers plenáris előadása az InSEA alapítójáról, Sir Herbert Read-rőlitt olvasható.
A magyar szakemberek a kezdetektől a mai napig részei ennek a szakmai közösségnek. Kárpáti Andrea a társaság első, keleteurópai régióból származó alelnöke volt, aki elnyerte a társaság kutatói díját is. Pataky Gabriella a Világtanács (World Council) tagja, Gaul Emil az Európa Tanács (European Council) tagja volt.
Pataky Gabriella társ-szerkesztője a InSEA Visual Art Journal (IMAG) szabadon letölthető módszertani lapnak. A társaság adja ki a magas tudományos minősítésű (Q2) International Journal of Education through Art (IJETA) folyóiratot, amelynek szerkesztő bizottsági tagja Kárpáti Andrea és szerzői között számos magyar vizuális nevelési szakember is megtalálható. A folyóirat az InSEA tagjai számára ingyenesen hozzáférhető.
Az összefoglalót írta: dr.Kárpáti Andrea