GYIK Műhely

Levelet írok neki...

GYIK történet

A GYIK Műhely - Gyermek és Ifjúsági Képzőművészeti Műhely-1975-ben Szabados Árpád, a MKE későbbi dékánja és Várnagy Ildikó elképzelései alapján a Magyar Nemzeti Galéria akkori vezetésének felkérésére jött létre. A műhely célja, hogy a kortárs művészet kérdéseit beépítse az alkotói folyamatokba és gondozza a tehetségeket. A GyIK tanárai művészek és művésztanárok.

A Műhely a számára otthont adó Magyar Nemzeti Galéria épületében 1991-től alapítványi, 1998-tól közhasznú, 2014-től kiemelten közhasznú alapítvány formában működik. Ez önálló gazdálkodást és működő kapcsolatrendszer kiépítésének munkáját rója nem csak a Műhely mindenkori vezetőjére (1983-tól 1993-ig Szemadám Györgyre, 1993-tól Sinkó Istvánra, 2011-től Eplényi Annára ), hanem a csoportvezető tanárokra is. Szoros együttműködésre törekszünk a támogatóinkkal, pedagógusokkal, iskolákkal és módszertani központokkal. A Műhely jelenőségét támasztja alá, hogy immáron második generációs GyIK-os gyerekek ismerkednek meg kortárs művészetpedagógiával, művészeti neveléssel, tehetséggondozással és ezzel párhuzamosan személyiség-fejlesztéssel és alkotáslélektannal.

Kik csatlakozhatnak hozzánk?

Bárki, aki gyermekét nem „szépen rajzolni taníttatná”, hanem megengedi számára, hogy saját koszos, festékes, agyagos keze útján,… saját belső fantáziájára alapozva,… sajátmagának sugallt élményeit kövesse az alkotómunka során. Az eredmény nem néhány hetes, de a kitartó, rendszeres szülő láthatja majd, ahogy gyermeke vizuális önbizalma és művészi kifejezésformái megnyílnak és az itt szerzett élmények felnőtt korig kísérni fogják önkifejezését…

Kiadványaink

Több kisebb módszertani kiadványunk mellett, 1997-ban az Aula kiadóval közösen megjelentettük a Nagy GYIK Könyvet, mely két évtizedes tapasztalataink tematikus összegzése. 2004-ben Gyik-CD-Romot adtunk ki, 2006-ben pedig megjelent a „Kis GYIK Könyv”, ami 2000-res évek elejének kutatási vizuális programjainak áttekintését nyújtja. 2011-ben adtuk ki a Két Egér kiadónál a JÁRTAMBAN-KERTEMBEN Kertművészeti foglalkoztató füzetet, amely a 2010-es Kiállításunk és korábbi tájépítészeti – kerttörténeti foglalkozásaink összefoglalója. 2016 januárjában jelenik meg a GYIK_40 TÁJTÉRTÁR c. kiadványunk, amely 40 térszobrászati, téralkotási, építészeti és tájépítészeti feladatot fog tartalmazni a nagyobb korosztályok, főiskolások számára. (Forrás: www.gyikmuhely.hu)

Kapcsolattartó: dr.Eplényi Anna

Facebook: link

A műhelymunka bemutatása a Vizuális Kultúra c. újságban: link