Az EMME (Erdélyi Magyar Művészpedagógusok Egyesülete) 2000-ben alakult meg Csikszeredában, de valójában Kolozsváron működik hatékonyan. Teszi ezt oly módon, hogy az Erdély területén oktató és alkotó művészpedagus társadalmat igyekszik összefogni a szélrózsa minden irányában. Kézdivásárhelytől Szatmárnémetig. Brassótól Aradig. Nem is beszélve Kolozsvárról és annak környékéről. Elsősorban, amint az egyesület neve is mutatja, magyar nemzetiségű a tagság túlnyomórésze. De vannak román nemzetiségűek is aktív kiállítóink között, akik elfogadják célkitüzéseinket, sorsközösséget érezve velünk. Ugyanakkor, mivel szoros kapcsolatot tartunk fel a debreceni Grafikusművészek Ajtósi Dürer Egyesületével is, többen is közülük rendszeres résztvevői tárlatainknak. De vannak miskolci és budapesti tagtársaink is. Mint ahogy Szabadkán tevékenykedő művészpedagógusok is megtisztelnek kiállításainkon való résztvételükkel.
Az EMME a Budapesten 1985-ben létrejött Magyar Rajztanárok Országos Egyesülete szellemi támogatásával alakult. A legaktívabb EMME-tagok tagjai a MROE-nek is: közös művésztelepeken, pályázatokon, konferenciákon, kiállításokon rendszeresen szerepeltek.
Évente három alkalommal rendezünk tematikus közös tárlatot a kolozsvári Apáczai Galériában. Legutóbb tavasszal: Akarsze-e játszani? -in memoriam Székely Bertalan és Kosztolányi Dezső. A következő tárlatunk: Színhangzatok - in memoriam Liszt Ferenc és Bartók Béla, a Magyar Festészet Napja jegyében.
Ugyanakkor tagjaink egyéni tárlatait is igyekszünk felkarolni. Hangsúlyt fektetünk, hogy olyan képzőművészeti csoportosulásoknak is teret adjuk, amelyek elsősorban fiatal alkotó pedagógusokat tömörítenek.
Gondolunk a művészeti nevelés lehetőségeink szerinti előmozdítására is. (pl Kárpát-Medence magyar tannyelvű művészeti tanintézményeinek fóruma).Ezen 20 erdélyi, magyarországi és délvidéki művészeti líceum, gimnázium, illetve a művészeti nevelést hangsúlyosan felkaroló iskola vett részt. A közös tárlatot egy egész napos, a művészeti nevelés tárgykörét taglaló konferencia (Szín-világ címmel) egészítette ki, elismert szakemberek résztvételével. Továbbá rendszeresen megszervezzük az Aranyecset elnevezésű, két versenyszakaszból álló (3-18 éves korosztály) képzőművészeti pályázatot.
Alkotótáborokat szervezünk évente Mákófalván az Apáczai Líceum hétvégi telkén10-16 éves tehetséges gyermekek és fiatalok számára.
Megalapítottuk a kolozsvári születésű Székely Bertalan emlékére a Székely Bertalan Díszoklevelet. Olyan művészpedagógusokat igyekszünk jutalmazni, akik elsősorban alkotó tevékenységükkel tünnek ki. De művészetszervezői és művészetoktatói munkásságuk is kimagasló.
EMME-irányító, kapcsolattartó: Székely Géza , képzőművész-tanár
Facebook: link