Kárpáti Andrea dr.

neveléstudományi kutató, művészettörténész, egyetemi tanár, az MTA doktora, MROE vezetőségi tag

Levelet írok neki...

Kárpáti Andrea neveléstudományi kutató, művészettörténész, egyetemi tanár, az MTA doktora. Részt vett a Magyar Iparművészeti Főiskola (ma: Moholy-Nagy Művészeti Egyetem) Tanárképző Tanszékének megalapításában, és 17 éven át oktatott a középiskolai rajztanárképző programban, illetve az ELTE Neveléstudományi Intézetében. 2019. márciusától a Budapesti Corvinus Egyetemen a Kommunikáció- és Médiatudomány Tanszék egyetemi tanára, a Vizuális Kultúra Kutatócsoport vezetője.

Két, összekapcsolódó kutatási területe: a vizuális képességek fejlődésének vizsgálata (gyermekrajz, kamaszok vizuális nyelve, műalkotások befogadása), tanterv- és tananyagtervezés és értékelés, vizsgáztatás, képesség-diagnosztika, mérőeszköz-fejlesztés, a vizuális tehetség felismerése és gondozása, az ifjúsági szubkultúrák képi nyelve. Informatika az oktatásban: digitális kreativitás: az alkotóképesség spontán fejlődése és fejlesztése multimédia eszközökkel.

A vizuális nevelés nemzetközi szervezete, az International Society for Education through Art (INSEA, Nemzetközi Művészettel Nevelési Társaság), vezetőségi tagja két cikluson át (1990-1995) és alelnöke két cikluson át (1996-2002). A MROE részvételével zajló művészetpedagógiai konferencia sorozat alapító elnöke (2017-…), a Vizuális Kultúra módszertani folyóirat alapító szerkesztője (2017-…), a Vizuális Mesterpedagógus Műhely alapítója Gaul Emillel és Zombori Bélával (2015-…).

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Közoktatási Elnöki Bizottságának tagja, az MTA Tantárgypedagógiai Kutatási Programjának társelnöke. Az MTA Pedagógiai Tudományos Bizottságának tagja.

Publikációi: tíz monográfia és négy több szerzős mű írója, 18 tanulmánykötet és hat folyóirat különszám szerkesztője, 104 könyvfejezet és 101 tanulmány, négy felsőoktatási tankönyv és 21 egyéb kiadvány szerzője. Művei a Magyar Tudományos Művek Tárában. Letölthető tanári kézikönyv sorozatot szerkesztett a Moholy-Nagy Vizuális Modulok MTA kutatás keretében (2016-2021).

Tudományos elismerései: az MMA Elnökének elismerő oklevele, művészetpedagógiai kutatásaiért (2023) , Szent-Györgyi Albert Díj (2012), a Magyar Köztársaság Lovagkeresztje (2005), A National Arts Education Association, USA, Edmund Ziegfield International Research Award (az Amerikai Rajztanárok Szövetsége Nemzetközi Kutatási Díja) (2002), a Magyar Rajztanárok Országos Egyesülete Életműdíja (2001), az Oktatási Miniszter Kis Árpád Díja (1998).