A VIMM MROE égisze alatt a közösség a vizuális nevelésben bármilyen szinten dolgozó pedagógusok (nem csak a mesterek!) szakmai fejlődése érdekében jött létre, hogy megismertesse a vizuális nevelés művelőivel és kutatóval terület hazai és nemzetközi újdonságait. A VIMM közösségFacebook oldalán (link) regisztráltak száma 1400, ebből aktív, rendszeresen reflektáló tag 367, a többiek hírolvasók és megosztók. Levelezési listán közel 350 tag kap meghívót minden rendezvényre (2024 januári adatok).
Az ingyenes, 5 továbbképzési kredittel járó előadásokat és műhelymunkát tartalmazó tapasztalatcsere koncepciója Kárpáti Andrea (MROE vezetőségi tag, Budapesti Corvinus Egyetem) nevéhez fűződik, aki 2015 szeptemberétől 2023 júniusáig. Munkáját Zombori Béla (KAPTÁR Ifjúsági Vizuális Művészeti Műhelyarchívum), Gaul Emil (MOME és Nyíregyházi Egyetem) és Ács Ágnes (ELTE PPK, doktorandusz) együttműködésével. Ezután Klima Gábor (Magyar Képzőművészeti Egyetem, Vizuális Nevelési Tanszék) vette át a szervezést, munkáját Törőcsik Katalin (Kocka Művészeti Egyesület és a MOKKA Alkotócsoport) támogatja.
2015 szeptembere óta összesen 45 alkalommal rendeztünk VIMM programokat, mindig szombaton délelőtt. Az első alkalom a KAPTÁR-ban Zombori Béla volt a házigazda, és az általa szervezett Középiskolai Tanulmányi Verseny értékelési rendszerét ismerték meg előadások és értékelési gyakorlat során a részvevők. Évente novemberben a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium ad otthont a Fővárosi Komplex Rajzversenyt bemutató előadás-sorozatnak, Garamvölgyi Béla, a rajz és vizuális kultúra munkaközösség vezetője szervezésében. Állandó előadók a versenyfeladatok szerzői és az iskola rajztanárai: Póczos Valéria, Mészáros Zsuzska és Dezső Ilona. Évente 3-4 alkalommal a Deák 17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galéria kiállításaihoz kapcsolódnak a VIMM programok. 2024-ben már vidéki művészetpedagógiai műhelyek is részt vesznek házigazdaként a szervezésben.
Az előadók között elismert művészek, művészettörténészek, tankönyvszerző, szerkesztő és a vizuális nyelv kutatói egyaránt helyet kapnak. Eddig 20 nemzetközi előadót is köszönthettünk a VIMM műhelyben. Innovatív pedagógusok is rendszeres lehetőséget kapnak arra, hogy megosszák tapasztalataikat a kollégáikkal, segítve az együttműködő, tudásmegosztó közösséggé alakulást. Ez a szakmai eszmecsere rajzpedagógusok szempontjából kiemelten fontos, a tantárgyunk alacsony óraszáma miatt gyakran csak egy rajztanár van egy intézményben, ezért a saját iskoláján belül nincs lehetősége szakmai kérdések megvitatására. Az elmúlt nyolc évben a VIMM a vizuális kultúra VIMM a vizuális neveléssel foglalkozó szakemberek egyik legfontosabb hazai szakmai fórumává és rendszeres találkozójává nőte ki magát.
Kárpáti Andrea és Klima Gábor
2023-11-29