Művészetpedagógiai Konferencia sorozat

Az ELTE Művészetpedagógiai Konferencia és angol nyelvű társ-rendezvénye, az ELTE Workshop for Arts Education konferencia sorozatot 2017-ben, az ELTE és a MROE társ rendezésével indította el az alapító elnök, Kárpáti Andrea és  művészeti ágakat képviselő, ma is aktív szervező bizottság: Bodnár Gábor (zenepedagógia) , Novák Géza Máté ( színház- és drámapedagógia), Kolosai Nedda és Trencsényi László (ifjúsági kultúra kutatás). Az évek során a bizottság kiegészült Németh András és Vincze Beatrix és a következő, 7. konferenciát szervező Fekete Anikó csatlakozásával és új művészetpedagógiai területekkel, például a múzeumi tanulással bővült a rendezvény.  Jelenleg tárgyalunk a táncművészet eredményeinek megjelenítéséről is. 

A 6. Művészetpedagógiai Konferencia egy példa nélküli együttműködés keretében valósult meg, melynek résztvevői a Magyar Rajztanárok Országos Egyesülete, a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti Tagozata és az Eötvös Loránd Tudományegyetem karai (Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar, Bölcsészettudományi Kar, Pedagógiai és Pszichológiai Kar, Tanító- és Óvóképző Kar).

Simon Tünde, a 6. Művészetpedagógiai Konferencia elnöke, a MKE Tanárképző tanszékének docense kiemelte:

“Az idei konferencia nemcsak a szakmai, hanem a társadalmi hasznosság szempontjából is rendkívül fontos, hiszen az előadásokon a művészettel nevelés és a művészetre nevelés kimagasló szakemberei - a művészetpedagógiai kutatások mellett -, bemutatják a művészet és a társadalom kölcsönhatásainak lehetséges hazai és külföldi reflexióit is. A mai világban óriási jelentőséggel bír, hogy az előadók a művészeti nevelés társadalmi jelentőségére alapozva építenek hidat a művészeti ágak, az országok, a szakemberek, az intézmények között.”

A konferencia főbb témái 2023-ban:

  1. A művészet fejleszt! Képességfejlesztő, tehetséggondozó programok hatása
  2. A művészet gyógyít! Művészetterápiás programok
  3. A művészet érzékenyít! Művészetpedagógiai válaszok társadalmi problémákra
  4. A művészet befogadó! Természettudomány és technika a művészetpedagógiában
  5. Művészet és élet: új kutatások a gyermek és ifjúsági kultúrában

A VI. rendezvény címe: A művészet ereje – kifejezés, alkotás, gyógyítás, kognitív és érzelmi fejlesztésvolt, 2023. június 14-16-ig a Magyar Képzőművészeti Egyetemen kezdtünk kiállításokkal és műhelylátogatásokkal. Itt került sor a vizuális nevelési életművek elismerésére a magyar rajztanár-képzés legrégibb centrumának otthont adó művészeti egyetem által alapított Szabados Árpád Díj átadására. Szabados Árpád nemcsak jelentős életművel rendelkező művész, de kiemelkedő művészetpedagógus is volt. Szabados rektorsága alatt lett a Képzőművészeti Főiskolából Képzőművészeti Egyetem, de többek között ő alapította és vezette a kultikus GYÍK Műhelyt (Gyermek és Ifjúsági Képzőművészeti Műhely), illetve az ő nevéhez köthető az egykori MTV-n futó legendás Hétszínvilág c. képzőművészeti gyermekműsor is. Az első kitüntetett a MROE volt főtitkára, Gaul Emil nyugalmazott egyetemi tanár volt.

A Magyar Művészeti Akadémia támogatásával a konferencia előadásait és poszter kiállítását a Pesti Vigadóban tarthattuk, ahol 195 regisztrált részvevő és mintegy 30 vendég hallgatta a 4 plenáris és 91 szekció előadást és tekintette meg a szerzők magyarázataival a két poszter szekcióban a mintegy 40 poszterből álló módszertani kiállítást.

A 6. Konferencia lehetőséget teremtett a művészettel nevelés, tanítás és gyógyítás legfrisebb hazai és nemzetközi oktatási programjainak, kutatási eredményeinek bemutatására, megismerésére. A konferecia igen sokrétű volt: a három napos nemzetközi programsorozaton a dráma- tánc- és zenepedagógia, a vizuális nevelés, a gyermek- és ifjúsági kultúra területein dolgozó művészek, pedagógusok és kutatók osztják meg tapasztalataikat.

A 6. Művészetpedagógiai Konferencia programjában jeles nemzetközi előadók is szerepeltek. A részvevők közül 18 külföldi szakember volt Finnországból, Hollandiából, Izraelből, Szlovákiából és Portugáliából (Többek között Prof. Dr. Emiel Heijnen, az Amszterdami Művészeti Akadémia Vizuális Nevelési Tanszékének egyetemi tanára, művészetkritikus, történész, kurátor, a Temesvári Nyugati Egyetem Bölcsészettudományi Karának professzora.). Az angol nyelvű előadásokból szervezett négy szekcióban huszonöt előadást hallgathattunk meg. Hilda Wengrover, Az Izraeli Művészetterápiás Egyesület társelnöke, a Body, Movement and Dance in Psychotherapy c. tudományos folyóirat egyik szerkesztője két délutánon megrendezett mozgásterápiás workshopján 30-30 konferencia látogató vehetett részt. A 6. konferencia elnöke Dr. Simon Tünde, az MKE Vizuális Nevelési Tanszékének vezetője, egyetemi docens, titkára Klima Gábor doktorjelölt, az MKE oktatója volt, mindketten a MROE tagjai.

A következő, VII. művészetpedagógiai konferencia „Improvizáció és kreativitás a művészeti nevelésben” címmel 2024. június 27-28-án az ELTE BTK Művészetközvetítő és Zenei Intézetében lesz, Fekete Anikó elnökletével. A konferencia fókuszában a korszerű művészetpedagógia két meghatározó alapeleme áll: a kreativitás és az improvizáció. Az információk a rendezvényről a konferencia honlapján folyamatosan jelennek meg.

A Művészetpedagógiai Konferencia hivatalos oldala: itt (Ezen az oldalon a konferenciakötetek is megtalálhatók.)

A Konferencia Facebook-os oldala, ahol a korábbi 5 konferenciáról fotótudósítás is elérhető: itt

Az MMA tudósítása a konferenciáról: itt

A Képzőművészeti Egyetem beszámolója: itt

A Magyar Tudomány művészetpedagógiai különszáma (link) megjelentette az első, 2017-es konferencia előadásaival drámáról, vizuális és zenei nevelésről és az ifjúsági kultúráról. Nemzetközi szakértők tanulmányait olvashattuk az új finn és holland tantervekről és könyvkritikákat is közöltünk. A konferenciák kötetei szabadon letölthetők a honlap Archívum rovatából. itt

Forrás: www.mke.hu

2023-06-14 - 2023-06-16